Urządzanie kuchni – o czym trzeba pamiętać?

Artykuł przygotowany przez firmę timberpol.com – tworzenie okien i drzwi drewnianych

kuchniaO tym, czy wnętrze kuchenne będzie funkcjonalne i przyjazne decyduje bardzo wiele czynników. Jednym z nich jest między innymi umiejętne rozplanowanie poszczególnych elementów składających się na wyposażenie kuchenne. Ważny jest także ich odpowiedni wybór. Urządzenia stanowiące wyposażenie kuchni łączą się z codziennymi obowiązkami i czynnościami w niej wykonywanymi. Dbając o odpowiednie zagospodarowanie przestrzeni kuchennej, trzeba wziąć pod uwagę wszystkie strefy znajdujące się w kuchni. W pomieszczeniu kuchennym można bowiem wyróżnić strefę przygotowania, przechowywania, gotowania oraz mycia.

Na strefę przechowywania w pomieszczeniu kuchennym składa się między innymi lodówka, której lokalizacja powinna być bardzo dobrze przemyślana. Aby zadbać o oszczędność energii elektrycznej oraz sprawne działanie lodówki, należy ulokować ją w miejscu, znajdującym się daleko od wszelkich źródeł ciepła, na przykład od grzejnika, czy kuchenki. Lodówka nie powinna znajdować się także w miejscu nasłonecznionym. Ważne jest także, aby zapewnić dobrą wentylację skraplacza, które znajduje się na tylnej ścianie lodówki. O funkcjonalności lodówki decyduje także sposób montażu jej drzwi. Do wyboru mamy możliwość lewostronnego, bądź prawostronnego montażu drzwi lodówki. Odpowiedni wybór takiego montażu pozwoli nam na dopasowanie komfortu korzystania z lodówki do konkretnego układu pomieszczenia. Jeżeli w naszej kuchni znajduje się sprzęt do zabudowy, lodówka powinna znajdować się obok szafki ulokowanej na tej samej wysokości. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie, ponieważ w takiej szafce można zamontować specjalny system koszy, nazywany cargo. Pozwala to na łatwy dostęp do wszelkich produktów, zarówno tych znajdujących się w lodówce, jak i tych, przechowywanej w temperaturze pokojowej. W przypadku małej kuchni bardzo dobrze sprawdzi się umiejscowienie lodówki pod blatem, co pozwoli na wygospodarowanie funkcjonalnej płaszczyzny roboczej. Dla większych kuchni dobrym rozwiązaniem mogą być lodówki o znacznie większych rozmiarach, a także posiadające dodatkowe funkcje. Do takich funkcji zaliczyć można między innymi dozownik schłodzonych napojów, czy kostkarkę do lodu.

Kolejną strefą w kuchni jest tak zwana strefa przygotowywania. Do takiej strefy należą również wszelkie urządzenia pomocnicze, takie jak: mikrofalówka, zmywarka, czy na przykład piekarnik. Kuchenka mikrofalowa może znajdować się na blacie, ale tylko wtedy, jeżeli znajduje się nam nim wystarczająco dużo miejsca. Można ja także zamontować w szafce, mniej więcej na wysokości rąk. Ciekawym rozwiązaniem są na chwilę obecną piekarniki oraz kuchenki mikrofalowe przeznaczone do zabudowy słupkowej. Pozwala to na komfortowe korzystanie z tego rodzaju sprzętów. W każdej kuchni niezwykle ważną rolę pełni oczywiści blat roboczy, który powinien być umiejętnie zaprojektowany. Na blacie powinno znajdować się także miejsce wykonane z materiału żaroodpornego – głównie ze względu na estetyczny wygląd blatu, a także w trosce o jego trwałość. Dobrym rozwiązaniem są na przykład płyty kamienne lub płytki gresowe. Szerszy blat okaże się doskonały w celu poprawy komfortu użytkowania wnętrza oraz sprzętu AGD, znajdującego się w kuchni.

Dobrym rozwiązaniem jest wykorzystanie strefy kuchennego okna, w której można zagospodarować miejsce pracy. Może znajdować się tam zlewozmywak. Bardzo popularnym rozwiązaniem jest na przykład połączenie blatu z parapetem i utworzenie jednolitej płaszczyzny. Pozwala to na zyskanie dodatkowej przestrzeni do pracy. W strefie okna kuchennego znajduje się również znacznie więcej światła, co jeszcze bardziej usprawnia wykonywanie codziennych obowiązków w kuchni. Jeżeli decydujemy się na montaż zlewozmywaka pod oknem, musimy zwrócić uwagę na to, aby bateria nie kolidowała zbytnio z otwieraniem okna. Wielkość zlewozmywaka jest oczywiście zależna od naszych indywidualnych potrzeb, a także od wielkości kuchni i dostępnych w niej sprzętów. Jeżeli w kuchni znajduje się zmywarka, można postawić na niewielki zlewozmywak, jedno lub 1,5-komorowy. Trzeba też pamiętać o tym, aby zmywarka nie znajdowała się w narożniku kuchni. Lodówka, zlewozmywak oraz kuchenka powinny znajdować się w tak zwanym trójkącie roboczym, co zapewni wygodę oraz dużą funkcjonalność.

W dużych kuchniach doskonałym rozwiązaniem okazuje się oczywiście wyspa kuchenna, na której może znajdować się kuchenka, zlewozmywak lub płyta kuchenna. Takie rozwiązanie pozwala na ciekawy wygląd kuchni, a także jej dużą funkcjonalność. Daje to również możliwość zagospodarowania miejsca na barek, czy stoli, przeznaczony do spożywania posiłków w kuchni.

W strefie mycia niezwykle ważną rolę pełnią oczywiście zlewozmywaki, które są na chwilę obecną dostępne w wielu, przeróżnych wersjach. Mogą być one wykonane z przeróżnych materiałów, w wielu kolorach, kształtach i rozmiarach. Zlewozmywaki należą do urządzeń najczęściej używanych w pomieszczeniach kuchennych. Dlatego też warto zadbać o ich umiejętny wybór, celem zapewnienia sobie późniejszej wygody podczas ich funkcjonowania. Najlepszym rozwiązaniem jest montaż zlewu w centralnym miejscu blatu, tuż obok kuchenki oraz lodówki. Kolejnym ważnym krokiem jest wybór konkretnego modelu zlewozmywaka.

Dodaj do zakładek Link.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *